niedziela, 4 lipca 2010

wegusy w drodze, czyli jak poradzić sobie żywieniowo na wakacjach

Ostatnie tygodnie byłam całkowicie wyłączona z blogosfery, teraz będę nadrabiać zaległości , czytając , pisząc, oglądając , komentując. Sesja , wyjazd terenowy, mnóstwo innych spraw do ogarnięcia, wiele przemyśleń, analiz, rozkoszowanie się stanem jaki osiągnęłam, całkowite odcięcie się od przyziemności, fruwanie ponad chodnikami.
Ale powracam z przymocowanymi na stałe do nosa różowymi okularami!
Zaczęły się wakacje (jejejeje!), a właściwie trwają w najlepsze. Jest to czas wyjazdów,,przejazdów, podróży w dalekie krainy i te bliższe. Generalnie cudowny czas. Dobrze doobrze, nie oszukujmy się nie najemy się słoną wodą morską, skrzeczącym pod stopami piaskiem, a tym bardziej wieczorną bryzą. Stołówki oferujące wegetariańskie posiłki mają najczęściej postać ryb lub też pierogów ze skwarkami. Dlatego lepiej nie zdawać się na świadomość pań kucharek.
Teraz nastąpi kilka rad dla wegów.Mając za sobą kilkudniowy pobyt w skrajnie nie cywilizowanym miejscu , nabyłam trochę doświadczenia, którym się podzielę.
Po primo, warto rozeznać się czy w grupie , z którą wyjeżdżamy są osoby nie decydujące się na zbiorowe żywienie (niekoniecznie weg, ale z jakiś powodów kontestujący jadłową masówkę). Kolektywne gotowanie nie tylko jest miłe i przyjemne ,ale również wprowadza pewien podział pt "kto co bierze" i ułatwia przygotowywanie posiłków.
Secundo, zaopatrzmy się we własny palnik, nie zajmuje on dużo miejsca w plecaku a ratuje dupsko, gdy nie mamy możliwośći skorzystania z kuchenki. Poza palnikiem należy zabrać: garnek, sztućce, miskę lub talerz, deskę do siekania, kubek.
Postarajmy się stworzyć zarys planowanego menu. Pozwala to na ograniczenie zbędnego bagażu w postaci składników, które do niczego nie będą nam przydatne.
Zastanówmy się jakie produkty możemy dostać w miejscu , do którego zmierzamy, a jakie należałoby spakować do plecaka. Nie bądźmy naiwni, w miejscowości liczącej 200 mieszkańców spożywczaku na półce nie uświadczymy mleka roślinnego ( doświadczenie z przed kilku lat nauczyło mnie, że nawet uzyskanie soczewicy w Kołobrzegu graniczy z cudem).
Wyboru produktów dokonujmy roztropnie, patrzmy pod względem przydatności użycia, uniwersalności w zastosowaniu, a przede wszystkim odporności na przebywanie poza lodówką przez dłuższy czas.
Przygotujcie sobie na dzień wcześniej wyprawkę. Może mieć ona formę paprykarzu ( sprawdza się świetnie), past na kanapki, owoców, ciasteczek.
My zabraliśmy ze sobą m.in: wielki słój paprykarzu, kaszę jaglaną, awokado, mleko ryżowe,płatki owsiane, pestki słonecznika, 3 rodzaje ciastek ( w tym "kulki mocy"), domowy dżem truskawkowy , pumpernikiel, pieczywo typu WASA, gomasio, herbatę czerwoną,soczewicę, mleczko kokosowe, przyprawy plus warzywa i owoce konieczne do przetrwania pierwszego dnia.

Dzień ostatni upłynął nam pod znakiem curry z fasolką szparagową. Karolusowe swierdzenie " ja nawet w domu tak dobrze nie jadam" oddaje idealnie stan naszych brzuchów.Silna grupa pod wezwaniem Oi Oi Oi!


Na dodatek dwa cuda natury4 komentarze:

 1. przydatne informacje
  i zdjęcia kolorowo radosne!

  OdpowiedzUsuń
 2. Fajnie że wyjazd się udał i jedliście to co chcieliście. My na krótkim urlopie byliśmy skazani na kuchnię hotelową, niestety podawali nam głównei ser ;-)

  OdpowiedzUsuń
 3. właśnie dlatego przeraża mnie zbiorowe żywienie! ilość nabiału jest ;przerażająco duża!

  OdpowiedzUsuń
 4. Mój zestaw mini bazowy w przypadku gotowania w podróży to oliwa, makaron, czosnek, cebula, pomidory (3 ostatnie do nabycia na miejscu chyba, że nie zamierzamy się wyłaniać z łona natury) lub słoiczki z pesto. Szybko się przygotowuje, w wersji mini nie zabiera dużo miejsca i można na tym "jechać" trzy dni/aż się ma dość.

  OdpowiedzUsuń